+420 777 817 021

info@artagent.cz

Jak může herec sám sobě pomoci v době koronaviru

Publikováno: 7. 4. 2020       Rubrika: Artagent, Film a TV, Rady a tipy, Rozhovor

Divadla zavřela, natáčení se zastavila, dabing většinou také nenahrává a herec na volné noze se z toho může zbláznit, protože polštář měl maximálně na daně a každý měsíc umořuje většinu nákladů ze zájezdovek a seriálových kšeftů. A nejenom ten na volné noze, protože co si budeme nalhávat, v tom angažmá to také pokryje max nájem, ale na zbytek nákladů se herec musí otáčet ještě někde jinde.

A najednou není nic. Den, kdy se kola tohoto průmyslu je v nedohlednu, termíny se neustále prodlužují a herec postupně začíná propadat chmurům, co s ním bude dál. Není se čeho chytit. Zbývá buď upadnout do zoufalství, vztekat se a nadávat anebo začít něco dělat, aby měl člověk alespoň čisté svědomí, že udělal pro sebe a případně pro své okolí maximum, které mohl udělat. Navíc mnozí stratégové říkají, že svět po Coronaviru bude jiný, že se budeme muset rychle přizpůsobit a uspějí ti připravenější. Ale co teda dělat? Kde začít?

Pomáhejte jiným

Archiv Natálka Řehořová

Švandovo divadlo šije roušky (archiv Natálka Řehořová)

Mnoho herců šije roušky, vaří obědy pro IZS, pomáhá seniorům, rozváží anebo jsou tvůrčí a čtením či videi se snaží kulturně oblažit své fanoušky.

Budete z toho mít hlavně dobrý pocit vy sami (což se dost počítá), povzbudíte a motivujete své okolí a celkově pomůžete k šíření naděje, že jako společnost si ještě stále umíme pomáhat. Tím dobrým pocitem pomůžete i sami sobě.

Nemáte energii se zapojit? Stydíte se? Neumíte šít nebo vařit? Nemáte peníze pro vlastní rodinu a tím pádem ani rezervy na kupování materiálu na roušky nebo vaření jídla? Nebo už vám prostě po pár dnech pomáhání došla energie (vlastní zkušenost😊)? Nevadí! Je to naprosto v pořádku. Každý má svou cestu a způsob vyrovnání se s touto situací. To poslední, co v tuhle dobu potřebujete jsou výčitky.

Pomáhejte sobě

Pojďte teď chvíli myslet sami na sebe. Jak ten čas využít pro svou kariéru, seberozvoj a udělat to, na co doteď nebyl nikdy čas. Takže jak začít?

Zklidněte se. Někam si zalezte (ano, rodičové tuhle pasáž mají trochu ztíženou) a pojďte se na sebe podívat trochu shora, analyticky, objektivně. Všechny tyto aktivity vás nestojí ani korunu, jen váš čas, kterého byste teď měli mít více. Firmy platí marketérům a auditorům, ale vy to pro sebe můžete udělat sami. Začněte nad sebou přemýšlet jako nad značkou. Vaše jméno je vaše značka. Máme tu pro vás malé desatero.

1.     CV

Dejte si do pořádku životopis. Aktualizujte své podrobné CV, ať ho máte vždy připraven (nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat) a hlavně sestavte si svůj stručný a výstižný medailon. Je to vesměs ten obsah, který říkáte jako představovačku na castingu. Creme de la creme vašich zkušeností a dovedností. Ideálně i v angličtině, případně dalších jazycích.

2.    Databáze

Aktualizujte si obsah a fotky na databázích. Např. ČSFD je většinou první stránka, kde si vás bude z filmové branže prověřovat, protože castingy teď moc probíhat nemůžou (vyjma těch přes selftapes).

3.    Fotky

Máte headshot? A mohla bych ho vidět? Jestliže ho máte, skvělé. Když ne, rozkoukejte se, jak by měl profi headshot vypadat a případně si najděte fotografa, jehož práce se vám líbí a v budoucnu se s ním domluvíte na

termínu. Nebo si to zkuste vyfotit sami. Lepší poloprofi headshot než žádný a v dnešní době chytrých telefonů už to zvládne i malé dítě. Nevíte-li, kde vzít informaci, stačí si zagooglovat (how.to.make.a.good.headshot)

4.   Intro

Až po vás bude někdo chtít selftape casting, jedna z prvních věcí, kterou musíte zaslat krom fotky je tzv. představovačka/intro. Je to takové to krátké povídání o vás, defacto váš medailon vyprávěný v první osobě viz bod 1. Natočte si ho již nyní, vyšperkujte si ho, zkuste ho v jiných jazycích nebo i jiných stylizacích. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. (Až třeba budete někde na zájezdě a castingovka to po vás bude urgentně chtít, budete to mít nachystáno a natočeno v klidu.

5.  Showreel a videa

Jestliže máte showreel, mrkněte, zda ho neaktualizovat. Jestliže showreel nemáte, je teď ideální čas na to zjistit, jak má vypadat a nakoukat si podklady s vašimi ukázkami, které vám pak někdo sestřihne dohromady.

6.  Selftapes

Nemáte žádný materiál do showreelu? Nevadí! Pojďte si ho vytvořit.

Natočte si sami nějaký filmový monolog (ideálně ne moc známý, abyste nebyli srovnáváni se známými herci). Buďte připraveni si sami natočit scénu, kterou vám zašle castingová agentura. Buďte technicky připraveni. Jak na selftapes například učí castingová koučka Nancy Bishop.

7.    Castingové agentury

A když už všechny předchozí body máte hotovy, není nic praktičtějšího, než si tyto informace a materiály aktualizovat v castingových agenturách. Jestli si někdo z vás myslí, že v agenturách si vás pravidelně googlují a hledají co je u vás nového, proberte se do reality :D. Vy sami jste zodpovědní za to, jaké informace a podklady tam o vás mají. A navíc právě nyní se rojí výzvy přímo od castingových agentur, aby herci aktualizovali své údaje.

8.    Režiséři a filmy

Zjistěte, s kým chcete pracovat. Nakoukejte si filmy debutantů nebo režisérů, které neznáte. Ať víte, jestli se vám jejich tvorba líbí a chcete s nimi dělat.  Nyní máte mnoho možností, jak takové filmy nakoukat zcela legálně např. v ivysilani ČT nebo s malým poplatkem na Dafilms a Aerovod.

9.    Sítě

Naučte se orientovat na sítích a využívat je chytře. Instagram, Facebook a Youtube jsou dnes více efektivní než webové stránky a můžete se tak prezentovat nenucenou formou před odbornou veřejností. Nechcete přece být otravní a každý měsíc spamovat režiséry nebo castingovky pozvánkami do divadla a ukázkami, co točíte. Díky sítím to uděláte nenuceně a nikdo vás neoznačí za otravné spamery. Je jen na nich, zda vás budou sledovat. Netvořte ale obsah za každou cenu. Někdy je lepší mlčet. Jak na sítě vám poradí Michelle Losekoot nebo v knize Ukaž co děláš od Austina Kleona.

10.    Cizí jazyky a masterclas

Díky různým aplikacím si pěkně doma z pohodlí balkonu nebo gauče můžete vylepšovat třeba angličtinu nebo se učit novým jazykům např. na Duolingo, LingQ

Zbyde-li vám nějaký čas a chuť a máte-li nějakou finanční rezervu, vzdělávejte se online i v jiných dovednostech nebo si prohlubujte znalosti ve svém oboru např. Masterclass, Seduo

A až budete mít hotovo tohle všechno, zjistíte, že už je pravděpodobně po karanténě a vy jste pro sebe udělali zdaleka nejvíce, co jste kdy mohli a jste dobře připravení na dobu pokaranténní.

A jak začít? Abyste nebyli frustrovaní a dařilo se vám dané body plnit, udělejte si plán, dejte si do kalendáře konkrétní body a vyhraďte si na ně konkrétní hodinu. Tím budete mít téma omezeno a když po hodině nebudete vědět jak dál, nebudete se trápit a v klidu to odložíte. Když budete mít tvořivý elán, tak se svezete na vlně a budete dělat tak dlouho, dokud budete mít chuť.

Ano, je to nálož, co? Takže pokud se ráno probudíte, můžete si vybrat, do čeho se vrhnout anebo taky ne. Jděte do lesa, odpočívejte, cvičte a dejte se do pohody. Možná po měsících přebíhání ze zkoušek na natáčení a posléze na představení tohle vaše tělo i mysl potřebují nejvíce.

Zajímají Vás novinky o hercích? Chcete zasílat kalendář akcí? Zadejte...